Hemşire Yardımcısı

HEMŞİRE YARDIMCISI

Sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı programından mezun olup hemşire nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık teknisyenidir.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Resmi ve Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin Yardımcı Hemşirelik Bölümleri'nde verilmektedir.

 

Giriş Şartları

 

İlk öğretim mezunu (bu yıl 8. sınıfı okuyup, mezun durumunda olmak) TEOG sınavına girmiş, ruhsal ve bedensel bir engeli bulunmamak.

 

Eğitimin Süresi ve İçeriği

 

Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin  Y.Hemşirelik Bölümünde 4.yıl süre ile eğitim verilmektedir. Mesleki Eğitimde; Genel Kültür Dersleri yanında Meslek Dersleri ve bunların Uygulamalı Dersleri (hastanelerde) verilmektedir.

 

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları

 

Anadolu Sağlık Meslek Liselerini bitiren mezunlar Y.Hemşire olarak Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında, yataklı ve yataksız sağlık kuruluşları, Devlet Hastaneleri, Özel Hastaneler, Doğumevleri ve Üniversite Hastanelerinin Servis ve acil servislerinde çalışmaktadırlar. Bu bölümün iyi yetişmiş mezunları sahada kendilerine rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Sağlık sektörünün öneminin artmasıyla, bu bölümün mezunlarının geleceği çok açık görülmektedir.

 

Görev Yerlerinde Yaptıkları İşler

 

Hastayı kabul etmek ve muayeneye hazırlamak, hasta bakımını yaparken, solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme, uygun giyim, temizlik vb. temel insan ihtiyaçlarını dikkate almak ve uygulama yapmak, Acil durumlarda ilk yardım tedavisini takip etmek ve düzenli olarak hastaya verilecek ilaçları temin etmek, enjeksiyon yapmak, ameliyat yaralarını temizlemek, bandajlamak, tansiyon ve vücut ısısını ölçmek,hastaların genel durumları hakkında yazılı rapor tutmak.

 

Meslekte İlerleme İmkan ve Fırsatları

Sağlık bilimleri alanında yer alan (hemşirelik, ebelik, acil yardım ve afet yönetimi, sağlık kurumları yöneticiliği ve sağlık yönetimi 4 yıllık lisans programları ile ilgili) meslekleri tercih etmek isteyen bir öğrencinin, YGS ve LYS'de diğer bölümlere göre daha avantajlı ek puanlarla yerleştirilmektedir. Hemşirelik programında eğitim süresi 4 (4+1 hazırlık) yıldır. Eğitim önlisans (diyaliz, elektronörofizyoloji, fizyoterapi, hidroterapi, iş ve uğraşı terapisi, laboratuar, laboratuar ve veteriner sağlığı, pataloji laboratuarı, sağlık kurumları işletmeciliği, tıbbi laboratuar, yaşlı hizmetleri bakımı ve tıbbi mümessillik ve pazarlama) ve lisans olmak üzere iki aşamada yapılır. Önlisansı başarıyla bitirenler lisansa geçmek için öngörülen koşulları yerine getirdikleri takdirde lisans programının 3. ve 4. yıllarına devam edebilirler.


yükleniyor..
Nt Bilgi Teknolojileri